Wyjątkowa moc olejków eterycznych

Olejki eteryczne mają szerokie zastosowanie w kosmetyce i aromaterapii. Są częstym składnikiem kosmetyków naturalnych, ponieważ nie tylko przepięknie pachną, ale również wykazują szereg korzystnych właściwości.

Zastosowanie olejków eterycznych

Olejki eteryczne możemy wykorzystać do masażu, kąpieli czy też inhalacji. Doskonale sprawdzą się również przy pielęgnacji skóry oraz włosów. Na rynku mamy szeroki wybór olejków eterycznych. Oto lista najbardziej popularnych:

– olejek z drzewa herbacianego

– olejek lawendowy

– olejek geraniowy

– olejek miętowy

– olejek pomarańczowy

– olejek cytrynowy

– olejek eukaliptusowy

– olejek rozmarynowy

– olejek ylang-ylang

– olejek goździkowy

Domowe spa

Masaż z dodatkiem olejków eterycznych doskonale działa na zmysły i ciało. Wystarczy, że do oleju bazowego dodamy kilka kropel ulubionego olejku eterycznego. Taki masaż wprowadzi nas w stan odprężenia i rozluźnienia.

Aromaterapia

Niewątpliwą zaletą olejków eterycznych jest ich wszechstronne zastosowanie. Można je z powodzeniem wykorzystać we własnym domu, na przykład do aromaterapii. Olejki zastosowane w kominku ukoją zmysły, zmniejszą napięcie nerwowe i wprowadzą nas w dobry nastrój. To świetna alternatywa dla tradycyjnych odświeżaczy powietrza.

Olejki eteryczne a zdrowie

Wiele olejków eterycznych wykazuje korzystny wpływ na nasze zdrowie. Inhalacje i gorące kąpiele z dodatkiem olejków łagodzą objawy przeziębienia, takie jak katar czy ból głowy. Dodatkowo poprawiają samopoczucie, odprężają, a niektóre z nich ułatwiają zasypianie.

Olejki na problemy skórne

Naturalne olejki eteryczne mają korzystny wpływ na naszą skórę. Pamiętajmy, aby zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania, ponieważ wiele olejków może być stosowanych na skórę jedynie w formie rozcieńczonej.

Olejek z drzewa herbacianego ma silne właściwości antyseptyczne, działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwgrzybiczo. Doskonale sprawdza się przy pielęgnacji skóry trądzikowej.

Olejek cytrynowy działa antyseptycznie i bakteriobójczo, może być wykorzystywany przy łagodzeniu stanów zapalnych skóry. Dodatkowo rozjaśnia przebarwienia, w związku z tym powinny po niego sięgnąć osoby borykające się z bliznami potrądzikowymi.

Olejek lawendowy nie tylko przepięknie pachnie, ale również przyspiesza proces gojenia się ran, łagodzi podrażnienia i oparzenia skóry. Możemy dodawać go do ulubionego kremu lub oleju bazowego.

Olejek z drzewa różanego regeneruje, działa na trądzik i blizny. Jednocześnie poprawia elastyczność skóry i wykazuje właściwości przeciwzmarszczkowe. Sprawdzi się przy pielęgnacji skóry dojrzałej i problematycznej.

Olejki eteryczne nie są drogie, a ponieważ stosuje się je w naprawdę niewielkich ilościach, są przy tym bardzo wydajne. Jednym z najpopularniejszych producentów olejków eterycznych jest firma Etja. Konsumenci cenią olejki etja głównie za stosunek jakości do ceny, a także za szeroki wybór asortymentu.

 

 

Kuracja magnezem transdermalnym

Rola magnezu w życiu człowieka

Magnez jest jednym z najważniejszych pierwiastków w życiu człowieka. Odpowiada za szereg reakcji enzymatycznych, wspomaga układ odpornościowy oraz wykazuje działanie przeciwnowotworowe, a także zapobiega powstawaniu stanów zapalnych. Wspomaga właściwe funkcjonowanie układu nerwowego oraz krwionośnego. Wpływa na rozluźnienie mięśni szkieletowych oraz mięśni gładkich, które wyścielają układ pokarmowy. Zapobiega powstawaniu kamieni w nerkach. Niedobory magnezu są bardzo często mylone z zaburzeniami od strony układu nerwowego. Nasz organizm szybko daje sygnały, że brakuje mu magnezu, nie warto ich lekceważyć.

Objawy niedoboru magnezu

– przewlekłe zmęczenie,

– kłopoty ze snem, częste wybudzenia w nocy,

– nadmiernie wypadające włosy,

– drżenie powieki,

– migreny,

– drażliwość, wahania nastroju,

– bolesne skurcze,

– mrowienie w kończynach,

– stany depresyjne.

Przewlekły niedobór tego pierwiastka może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia (miażdżyca, depresja, nadciśnienie, arytmia). Wiele produktów spożywczych jest dobrym i naturalnym źródłem magnezu, jednak przy dużych niedoborach powinniśmy zadbać o suplementację.

Magnez transdermalny

Magnez można dostarczać nie tylko w tradycyjny sposób – w formie tabletek, ale też poprzez skórę. Magnez przenika przez skórę i trafia do krwiobiegu, zostało to potwierdzone badaniami naukowymi w roku 2017. Nie do końca wiadomo jednak na jakiej zasadzie się to odbywa. Jest to stosunkowo bezpieczna kuracja, można wykonywać ją każdego dnia. Najprościej jest zakupić chlorek magnezu sześciowodny, chemicznie czysty. Na początku kuracji do każdej kąpieli w wannie wsypuje się szklankę płatków magnezowych. Jeśli nie posiadamy wanny można moczyć nogi w wodzie z magnezem. Na obolałe miejsca najlepiej działa olejek magnezowy. W niewielkiej ilości wody rozpuszcza się płatki magnezowe. Konsystencja preparatu przypomina nieco oliwę. Jest tłusta, ale nie zostawia plam na ubraniu. Olejkiem pryska się ciało, można stosować jako naturalny dezodorant. Należy jednak mieć na uwadze to, że niedobry magnezu uzupełniają się bardzo powoli, trzeba więc uzbroić się w cierpliwość. Skurcze oraz drżenie powieki mogą minąć po paru kąpielach lub po kilku dniach smarowania ciała oliwą. Problemy ze snem oraz ze zbyt dużym ciśnieniem mogą wymagać cierpliwości. Podczas stosowania magnezu w kąpieli należy odpowiednio się nawadniać, ponieważ kąpiele w chlorku magnezu powodują, że organizm się poci. Warto kurację stosować regularnie, przez dłuższy okres czasu. Jeśli zauważymy poprawę naszego stanu zdrowia możemy zmniejszyć

 

 

Żywienie w medycynie ajurwedyjskiej

Ajurweda (ayurveda, medycyna wedyjska) to najstarszy znany ludzkości system wiedzy medycznej, wywodzący się z Indii. Najstarsze zachowane indyjskie teksty medyczne pochodzą z pierwszego tysiąclecia p.n.e., sam system jest jednak jeszcze starszy, poprzedzając w czasie medycynę chińską i grecką. Ajurweda traktuje ciało ludzkie w sposób holistyczny, jako całościowy układ. Nie można sprowadzić chorób do schorzeń poszczególnych narządów, by wyleczyć chorobę wyleczyć trzeba całego człowieka. Dlatego właśnie tak wielką rolę w medycynie indyjskiej pełni dieta i prawidłowe odżywianie. To, co jemy, oddziałuje na całe nasze ciało, dobór diety musi być ściśle związany z analizą całego organizmu. Ajurweda kładzie wielki nacisk także na zdrowie psychiczne człowieka – według lekarzy indyjskich choroby takie jak ADHD, zaburzenia osobowości i depresja można leczyć właśnie poprzez zmianę nawyków żywieniowych. Podstawą dietetyki wedyjskiej jest równowaga różnorodnych elementów występujących w naturze, przede wszystkim równowaga 6 smaków i 20 właściwości (gun).

Sześć smaków

W odróżnieniu od kultury europejskiej, kultura indyjska wyróżnia sześć smaków – słodki, kwaśny, słony, ostry i cierpki. Każdemu smakowi przypisane są określone właściwości zdrowotne, dzielące się na efekty psychiczne i fizyczne:

– smak słodki: wpływa na budowę i siłę tkanek i kości. W życiu psychicznym wiąże się z zadowoleniem i przyjemnością.

– smak kwaśny: gasi pragnienie; wspomaga cyrkulację krwi (wzmacniając serce) i obieg żywności w organizmie (chodzi tu także o cyrkulację w układzie pokarmowym). Jest więc elementem dynamicznym. W życiu psychicznym wpływa na relaksację umysłu i narządów zmysłowych.

– smak słony: nawilża i zmiękcza tkanki, wspomaga pocenie się i wydalanie. Uspokaja nerwy, łagodzi obawy i lęki.

– smak gorzki: oczyszcza organizm. Leczy infekcje, gorączkę, nudności i choroby wywoływane przez pasożyty. Otwiera umysł na bodźce zewnętrzne, poszerza inteligencję i percepcję.

– smak ostry: na zasadzie homeopatycznej łagodzi wszelkie podrażnienia. Leczy alergie, otyłość, napięcie mięśniowe i choroby skóry. Korzystnie wpływa na zaburzenia emocjonalne.

– smak cierpki: osusza organizm. Zatrzymuje krwawienia, biegunki i nadmierne wydzielanie wszelkich płynów ustrojowych. Chłodzi emocje i gonitwę myśli, jednocześnie zwalczając ospałość i lenistwo.

Dwadzieścia gun

Medycyna indyjska wyróżnia 20 gun, ogólnych właściwości całej natury. Guny obejmują tak ciało ludzkie, jak i dostarczaną mu żywność. To właśnie brak równowagi pomiędzy gunami jest według ajurwedy główną przyczyną chorób. Guny to dziesięć par przeciwieństw: ciepły – zimny, oleisty – suchy, płynny – stały. ciężki – lekki, twardy – miękki. ostry – tępy, subtelny – prosty, stały – ruchomy, przejrzysty – zmącony. szorstki – śliski. Zdrowie wymaga pełnej równowagi pomiędzy tymi elementami – tak w naszej diecie, jak i w naszym otoczeniu. Samodzielna analiza naszej diety nie jest oczywiście możliwa w tak złożonym systemie. Ajurweda jest skomplikowaną wiedzą, która wymaga lat studiów. Możemy jedynie, korzystając z zaleceń lekarzy ajurwedyjskich, starać się stopniowo dążyć do tego starożytnego ideału harmonii i równowagi.